UDAR MÓZGU
UDAR: ŚMIERĆ KOMÓREK NERWOWYCH MÓZGU
Zakrzepica w tętnicy zaopatrującej mózgowie jest powodem udaru. Typowe objawy udaru są następujące: zawroty i ból głowy, nudności, zaburzenia świadomości i przede wszystkim niedowład.
Powikłania zamknięcia tętnicy zależą od tego, jaki obszar mózgu jest niedotleniony ze względu na zakrzep. Mogą pojawić się zaburzenia mówienia, połykania, widzenia, a także połowicze lub częściowe niedowłady. Utracone funkcje mózgu są odzyskiwane z trudem, po długim okresie czasu, bądź też ich odzyskanie w ogóle nie jest możliwe. By, tak szybko jak to możliwe, ponownie odzyskać przepływ krwi, i tym samym zapobiec powikłaniom czy też ewentualnie śmierci, pilna interwencja lekarska jest bardzo wskazana.
OBJAWY
Oznakami dokonującego się udaru są bardzo różne objawy:
- Niedowład bądź osłabienie mięśni twarzy, kończyn górnych, dolnych, w szczególności jednej połowy ciała
- Nagły stan zamieszania, zaburzenia mówienia bądź rozumienia mowy
- Nagłe zaburzenia widzenia w jednym/ obojgu oczach
- Nagłe zaburzenia chodu, zawroty głowy, zaburzenia równowagi bądź koordynacji
Test pozwalający rozpoznać udar mózgu
Testem, który pomaga laikom rozpoznać udar mózgu i tym samym uratować życie poszkodowanego i złagodzić powikłania udaru jest Cincinnati Prehospital Stroke Scale (CPSS).
Amerykańscy naukowcy opracowali ten test, by nawet niewykwalifikowane osoby potrafiły w ciągu minuty rozpoznać udar mózgu. Muszą one ocenić, czy pacjent prawidłowo się uśmiecha, potrafi podnieść obie ręce i utrzymać je w górze, oraz czy potrafi sformułować proste, zrozumiałe zdanie.
Test ten sprawdza kluczowe dla udaru objawy. Badanie ze stoma osobami pokazało, że znaczna większość potrafi prawidłowo zdiagnozować udar.
Osłabienie mięśni ramion zostało prawidłowo zdiagnozowane w 97 procentach przypadków, a deficyty mowy miały 96 procent pewnych rozpoznań. Na podstawie oceny uśmiechu osłabienie mięśni twarzy zostało rozpoznane w 74 procentach przypadków. Dzięki tej prostej metodzie każdy przypadkowy przechodzień może przekazać swoją diagnozę przybywającemu zespołowi ratowniczemu.
Dzięki zyskanemu czasowi maleje prawdopodobieństwo, że pacjent poniesie trwałe szkody w wyniku udaru.
- Poproś pacjenta o uśmiechnięcie się (gdy to się nie udaje= paraliż)
- Poproś o powtórzenie prostego zdania, np. „dzisiaj jest bardzo ładny dzień”
- Poproś o uniesienie rąk do góry
- Poproś o wystawienie języka- obserwuj, czy język nie zbacza w jedną stronę bądź jest krzywo zwieszony
Jeśli spotkana przez Ciebie osoba ma problem z którymkolwiek z tych punktów, dzwoń jak najszybciej na pogotowie i opisz objawy pacjenta.
MAT-PL-2002630-1.0-03/2021