O zakrzepicy

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stała się chorobą cywilizacyjną. Związane z nią powikłania stanowią bardzo istotny problem współczesnej medycyny. Pojęcie choroby zawiera w sobie dwa elementy: zakrzepicę żył głębokich i zator tętnicy płucnej. Zakrzepica jest trzecią pod względem częstości występowania chorobą układu krążenia.

Liczba zgonów z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (543 454)* przewyższa łączną liczbę zgonów, których przyczyną są:

  • Rak piersi (86 831)
  • Rak prostaty (63 636)
  • Wypadki komunikacyjne (53 599)
  • AIDS (5 860)

Na stronie internetowej znajdziesz wiele informacji na temat żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, przedstawiających między innymi zasady profilaktyki i leczenia. Poniższe animacje wideo pozwolą Ci lepiej zrozumieć budowę i funkcję układu krążenia oraz sposób powstania powikłań zakrzepowo-zatorowych, takich jak zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, zakrzepica żył głębokich i zatorowości płucna. 

Kliknij w numer aby obejrzeć film:

4Zatorowość płucna

Umiejscowienie skrzepliny w tętnicy płuca prowadzi do zatorowości płucnej. W tym przypadku przepływ krwi przez naczynie krwionośne jest utrudnione lub niemożliwe, a transport tlenu zablokowany. To może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet śmierci.

Powrót

1Układ krążenia

Układ krążenia człowieka jest obwodem zamkniętym i składa się z serca, które pełni rolę pompy oraz naczyń krwionośnych, w których krąży krew. Krew dostarcza tlen oraz składniki odżywcze do każdej komórki organizmu, a oddaje dwutlenek węgla.

Powrót

3Zakrzepica żył głębokich

W sprzyjających warunkach krew może krzepnąć. Powstałe zakrzepy najczęściej powstają w kończynach dolnych w tzw. żyłach głębokich, w których krew powraca do serca. Zakrzepy tworzą się w tedy, gdy krew w mięśniach wraca do serca przez żyły głębokie. Ten proces zwany jest zakrzepicą żył głębokich.

Powrót

2Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych może prowadzić do rozwinięcia zakrzepicy żył głębokich. Na ogół dotyka nóg.

Powrót

                                                                             

*Źródło: Eurostat statistics on health and safety 2001

MAT-PL-2002630-1.0-03/2021