Objawy i Diagnostyka zakrzepicy

Objawy zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej

Żylną chorobę zakrzepowo-zatorową często określa się mianem „cichej choroby”. W wielu przypadkach zapalenie żył głębokich może wystąpić bez żadnych widocznych objawów. Gdy się pojawiają, zazwyczaj występują tylko w jednej kończynie dolnej i mogą obejmować ból, tkliwość uciskową, obrzęki (głównie podudzi) i zaczerwienienie lub zwiększone ucieplenie kończyny.

Największym zagrożeniem związanym z zapaleniem żył głębokich jest rozwój zatorowości płucnej, której objawami mogą być: dyskomfort lub ostry ból w klatce piersiowej, duszność, przyspieszone tętno, odkrztuszanie krwi. Często są one niejasne lub nieobecne, a mogą doprowadzić do nagłego zgonu.

Diagnostyka

Nie powinno się bagatelizować pierwszych objawów, które w przypadku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mogą być mało charakterystyczne. Należy zgłosić się do lekarza, który powinien ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żył głębokich korzystając ze skali Wellsa i skierować pacjenta na badania obrazowe (USG) w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakrzepicy.

SAPL.ENO.18.11.1844